Повечето ухапвания от кучета не са сериозни, особено ако става дума за одраскване или нараняване при игра с домашния Ви любимец. Възможно е обаче да се натъкнете на безстопанствено куче или домашно такова, с агресивно поведение, което да Ви нападне без предупреждение. За да се предпазите, избягвайте разходките в райони, обитавани от безнадзорни животни, както и не дразнете случайно преминаващите глутници кучета, особено тези, които изглеждат гладни. Носете също предпазни средства като кучегони за персонална защита.
Какви са раните след ухапването?
Предните зъби на кучето сграбчват и притискат човешката кожа, а по-малките му зъби също могат да я разкъсат. Получава се отворена, назъбена рана, която нерядко кърви. Ако кръвотечението не е силно, след почистване на мястото на ухапването с антисептичен препарат, пострадалите често не търсят спешна помощ, тъй като раната се затваря от само себе си. Важно е обаче да идентифицирате кучето и неговия собственик и да потърсите лекар за консултация след ухапването, особено ако нямате ваксина против тетанус или не сте сигурни кога е поставена последната Ви доза.
Първа помощ при ухапване от куче
Когато Ви ухапе куче, важно е да действате бързо, но и да запазите спокойствие. Ако ухапването е от улично куче, задължително е да потърсите спешна медицинска помощ, за да се намали рискът от инфекция, предаването на вируси като бяс и да се ограничат усложненията. Ето какво да направите:
1. Измийте раната с топла вода и сапун
Измийте ухапването със сапун и топла вода в продължение на поне 5 минути, така ще отстраните възможно най-много бактерии. Използвайте течаща вода. Ако няма налична течаща вода, промийте с чиста вода или почистете с марля или кърпа.
2. Нанесете антисептичен препарат
Извършете дезинфекция на мястото на ухапването като използвате антисептичен разтвор (йод, кислородна вода, риванол и др.). В краен случай, облейте мястото със спирт или алкохол.
3. Покрийте раната със стерилна превръзка
Поставете чиста превръзка. Може да използвате марля от домашната аптечка или бинт. Ако нямате медицински превръзки под ръка, използвайте чист памучен плат, който да сложите върху ухапването. Ако кървенето е обилно, притискайте силно мястото, за да намалите кръвотечението.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Признаци на сериозна инфекция
Свържете се с лекар или посетете спешно отделение възможно най-скоро, особено ако при ухапване:
- Раната е дълбока или голяма;
- Кървенето не спира;
- Има зачервяване, оток, силна и неотминаваща болка, мястото на ухапването набира и се образува гной;
- Пострадалите нямат скорошна ваксина срещу тетанус или не са сигурни за имунизационния си статус;
- Кучето е улично и има признаци на бяс.
Потенциални заболявания
Ухапването от куче може да доведе до различни заболявания и инфекции, ако раната не се третира правилно и навреме. Чести са бактериалните инфекции със стрептококи или стафилококи, които причиняват зачервяване, подуване и болка. Тежки и нелекувани инфекции крият рискове от сериозни заболявания, дори и сепсис. Тетанусът представлява опасност в случай на дълбоки ухапвания и незаздравяващи рани. Бясът, предаван чрез слюнката на заразени кучета, е почти винаги фатален, в случай че пострадалите не се ваксинират своевременно. Навременната медицинска помощ е ключова!
Как да подадете иск за обезщетение?
За да подадете иск за обезщетение при ухапване от куче, съберете доказателства (снимки, епикриза, фактури за лекарства и извършени медицински манипулации). Открийте собственика на кучето и потърсете вариант за споразумение. В случай, че кучето е бездомно, свържете се с представители на общината. Консултирайте се с адвокат. Подайте иск в съда, като представите цялата документация и доказателства за нараняванията и свързаните разходи.
Коментар