Борба с къртици и сляпо куче– Как да ги прогоните от двора си?
Това е въпрос, който си задавате, когато някоя сутрин видите, че добре обработената ви тревна площ, градинка или зеленчукова леха е в купчини пръст и тунели, които почти са съсипали Вашия труд.
Борбата с къртиците, сляпото куче и полевките се затруднява много от факта, че те са малки и на пръв поглед безобидни животинки, които рядко разпространяват болести, освен лептоспироза и адиаспиромикоза. Те нямат добро зрение, но имат изключително добре развита сензорна чувствителност към миризми, вибрации и звуци.
Това изключително много пречи на борбата с тях, тъй като те изграждат нови тунели около устройства или места, където усетят човешка миризма.
Основните щети, които нанасят се дължат на прокопаването на тунели. Тяхната дейност е свързана с унищожаване на кореновата система на растенията. Тунелите и купчините с пръст могат да повредят земеделската техника, защото понякога не се забелязват. Може да бъде нарушена целостта на добре поддържани тревни площи, голф игрища или други затревени площи.
КАКВО ПРАВИ БОРБАТА С КЪРТИЦИТЕ, СЛЯПОТО КУЧЕ И ПОЛЕВКИТЕ ТОЛКОВА ТРУДНА?
Откриването на тунелите на къртиците е много трудно, тъй като понякога те достигат дължина повече от 1 км. В зависимост от метеорологичните условия при суша или голям студ, къртиците прокопават тунелите си на по-голяма дълбочина.
За борба с тези подземни гризачи се използва мотор, генериращ механични вибрации и дразнещ шум на определени интервали от време. Захранването на тези уреди може да бъде от батерии, а също така да се използва соларен панел, вграден в уреда.
За правилната борба с къртиците трябва да следвате стриктно указанията за инсталиране на уреда. Поставянето му трябва да става внимателно, без удари, ритане или тъпчене с крак, за да не се повреди. Предварително се изкопава дупка, в която се поставя устройството, а почвата около него се уплътнява добре, за да може да предава вибрациите.
Поради слабото зрение на къртиците, те са много чувствителни към тези вибрации и по хуманен начин ги прогонвате от тяхното местообитание, като им позволявате да се заселят в близост до третираната площ.
В опита си да се справите с тях, на определен етап може да решите, че успешно сте се справили. Тогава, ако премахнете уреда, защото сте сметнали, че вече не се нуждаете от него, то много скоро ще установите, че къртиците са се завърнали отново. Това е така, защото вие вече сте отстранили дразнителя и те не се чувствата застрашени в третираната от вас зона.
При борба с къртиците се използват и специализрани ултразвукови устройства срещу подземни гризачи, които им влияят.
КАПАНИ ЗА БОРБА С КЪРТИЦИ, СЛЯПО КУЧЕ И ПОЛЕВКИ
Капаните са сред най-добрите средства за борба с къртици, сляпото куче и полевки, защото те могат да се използват многократно. Поставят се в тунелите на къртиците, като стриктно се спазват инструкциите за употреба. Те трябва да са поставени на места, където ще може периодично да ги проверявате и да отстранявате попадналите в тях къртици.
Съществуват два основни вида капани за справяне с натрапниците. Първите са хуманни капани, които позволяват къртицата да бъде хваната и пусната на свобода в друга зона.
А също така има и механични капани за къртици. С тях залавянето е лесно и могат да се използват многократно.
Разнообразието от модели капани на пазара, които се използват в борбата с къртици, сляпо куче и полевки е голямо и Вие трябва да изберете тези, които Ви допадат най-много.
РЕПЕЛЕНТИ ЗА БОРБА С КЪРТИЦИ, СЛЯПО КУЧЕ И ПОЛЕВКИ
Основните съставки на репелентите са натурални ароматни вещества, които се използват дори в хранително-вкусовата промишленост, но тяхната миризмата дразни къртиците и ги прогонва от местообитанието им, без да ги убиват. При този начин за борба с градинските вредители, площта, която третирате ще остане чиста и ще запазите природата екологично чиста.
Органични торове
Към тях се добавят различни алкалоиди и активни вещества, които се освобождават бавно и постепенно заедно с азотния тор. Тъй като те са биоразградими, то могат да се използват в биологичното земеделие. Попадайки в почвата при разтварянето им се отделя миризма, която е неприятна за къртиците и гризачите и ги прогонва от техните местообитания. Действат около 80-90 дни.
Течни препарати, внасяни в почвата чрез напояване
В борбата с къртиците се използват течни препарати, които съдържат ароматни или активни съставки, като рициново масло или чесново масло и се внасят в почвата с водата. Площите се третират в посока, в която искате да прогоните къртиците, като ежедневно се увеличава третираната площ. Желателно е да започнете от площите, които не са заселени с къртици, за да се избегне заселването на прогонените от другите зони къртици.
При използването на течни препарати за борба с къртици е необходимо да се извършва ежедневно поливане на площите за по-добро проникване на активните вещества в почвата. Тъй като тези препарати не убиват къртиците, то трябва да се следи за появата на нови купчини с пръст. Ако се появят такива трябва да се третират отново площите.
Гелообразни репеленти
При борбата с къртиците се използват и репеленти в гелообразно състояние под формата на кубчета, които съдържа различни вещества, отблъскващи къртиците. Поставя се в тунелите им и не се отмива от дъжд или напояване.
Гранули
Поставянето на такива гранули при борба с къртиците, сляпото куче и полевките изисква професионална подготовка.
Димни патрони
Запалена димка се поставя в проходите, по които се движат къртиците. Предварително се запушват всички отвори и се изравняват купчините с пръст. Процедурата се повтаря след няколко дни, като се следи за нова активност. Желателно е да се използват димки по време на активния период на къртиците – рано сутрин или привечер.
КОЙ ОТ МНОГОБРОЙНИТЕ ПРОДУКТИ ЗА БОРБА С КЪРТИЦИ, СЛЯПО КУЧЕ И ПОЛЕВКИ ДА ИЗБЕРЕТЕ?
Ако се нуждаете от професионален съвет кой от методите ще бъде най-подходящ във Вашия случай може да се обърнете към нашия екип, който има дългогодишен опит. Ние ще Ви помогнем да изберете най-доброто средство за борба с къртиците.