Много често, когато искаме да се отървем от даден вредител, например подземен – къртица, сляпо куче, полевки, то е защото тези животни нанасят щети на дома и градината. А у някои хора будят известен страх и дори отвращение.
Един от най-лесните и безотказни начини да се отървем от вредните животни са капаните за къртици, сляпо куче и полевки!
Къртиците загрозяват моравата, изхвърляйки пръст върху цветята. Докато копаят многобройните си тунели те свързват двора ни с този на съседа, а заедно с натрупаната на къртичини пръст унищожават и корените на насажденията ни. Сляпото куче не само копае неуморно тунели, а и гризе със здравите си зъби грудките и коренищата на растенията.
Кое животно прекопава двора ни?
У нас вредителите в почвата са главно два вида – къртици (Talpa Europaea) и сляпо куче (Spalax leucodon). Къртицата е по-дребна – тялото ѝ е около 10-15 см, а сляпото куче достига над 20 см.
Има две основни разлики между двете подземни животни и те не касаят само тяхната големина.
Къртиците ядат насекоми, ларви и червеи и в някои случаи са полезни за нашата градина. Слепите кучета обаче се хранят с кореноплодни растения, корените на храсти и дървета, грудките на цветята. Къртичините – или изровените купчинки пръст – са сигурен белег, че в двора има къртица.
Сляпото куче не изхвърля пръстта на повърхността, то копае дупки.
Видове капани за къртици и слепи кучета - кой е подходящият за нас?
Изборът е лесен, когато знаем повече за самите капани.
Хуманни капани
Тръби с два отвора, обикновено изработени от пластмаса, които имат и процеп, през който да влиза въздух. Залагат се в тунелите, плътно до стените. Къртицата преминава през тях и остава затворена вътре. След хващане, животното трябва да бъде освободено далече от двора. Екологичен и много лесен начин за залавяне на подземни гризачи, който не наранява. Трябва да се проверяват ежедневно!
Механични капани
Те са изработени от качествен метал. Използват се и от професионалистите в борбата с къртиците. Механизмите им са безотказни и се активират изключително лесно. Продават се напълно сглобени, безопасни са за употреба. Без отровни вещества, не увреждат насажденията в градината.
На какво да обърнем внимание, когато избираме?
- Капанът трябва да се ползва лесно.
- Той трябва да е безопасен за употреба.
- Необходимо е да се поставя лесно в тунела на къртицата.
- Трябва да е за многократна употреба.
- Трябва да е доказано ефективен.
Как да открием активен тунел на подземен гризач, за да поставим капана?
Купчините изровена пръст, обикновено са точките, които свързват тунелите на къртиците. Те са свързани с главните тунели чрез странични тунели. Страничните тунели на гризачите под земята почти винаги са по-къси. Къртиците рядко посещават страничните тунели повторно, слагането на капани в тях няма да доведе до резултат. Трябва да открием тези тунели, които те използват за придвижване.
Какви други инструменти ни трябват?
За да открием по-лесно някой от тунелите на къртицата, имаме нужда от здрава пръчка или метално шило. Когато вкараме шилото в почвата и то влезе без никакво съпротивление, значи сме открили правилното място, в което да сложим капана за къртица. Натискът с шилото трябва да е много лек, за да не пропуснем някой тунел.
За да сложим капан в тунела, трябва да направим дупка. Тя не трябва да е много по-голяма от него, затова копаенето с градинска лопатка, не е особено подходящо. Можем да използваме сонда, специално предназначена за капаните за къртици или слепи кучета. С този тип инструмент лесно ще направим отвор, достатъчно голям за средството и ще премахнем необходимата пръст. За целта сме подготвили специален комплект капани за къртици.
Как се поставят капаните?
Тунелът
След като направим отвора е важно да изчистим мястото, където е сложен капанът за къртици. Тунелът трябва да е свободен и в двете посоки, за да може животното да премине и да се улови в него. Когато го поставяте, трябва да го сложите в самото дъно на тунела. Под него не трябва да има свободно място, което да позволи на къртицата да го заобиколи.
Зареждане
След като заредим капана според инструкциите, го поставяме в отвора. Входът му трябва да бъде сложен така, че да позволи безпрепятствено преминаване на подземния гризач.
Не го завъртайте с отворите към стените на тунела!
Не го забивайте в дъното на тунела!
Тест
Важно е да тестваме дали сме заредили и поставили капана за къртици добре. Това може да направим лесно, с помощта на шилото. Ако е необходимо, променяме положението на капана и го зареждаме отново.
Какво да правим след като сме поставили капана?
След поставянето трябва да го покрием, така че в тунела да не влиза никаква светлина. Къртиците и останалите подземни гризачи са изключително чувствителни към светлина, затова и не трябва да оставяме никакви пролуки. При нужда, може да покрием капана с кутия – така ще елиминираме светлината и ще маркираме мястото, където сме го поставили.
Всеки капан работи по различен начин, но със сигурност има индикация, че механизмът е бил задействан, когато се хване животно. При повечето модели една част от капаните остава извън повърхността и лесно виждаме промяната.
Нужно е капанът да бъде проверяван ежедневно. Често първата къртица се хваща още на следващата сутрин. Ако не заловите подземното животно за 1 или 2 дни, сложете гумени ръкавици, изровете клопката и я преместете.
Защо НЮ ФРЕШ ООД?
Нашата фирма предлага едни от най-добрите капани за къртици, които се срещат на европейския пазар. В онлайн магазина ни има много богат избор от капани, инструменти за поставянето им, както и препарати и електронни уреди за прогонване на подземните вредители.
Обадете ни се, за да получите консултацията, с която да се справите с проблема с къртици, сляпо куче и полевки. Вече 10 години ние сме Експертът в прогонването на вредителите!