Птицегон – Решения за отблъскване на птиците
Птиците може да изглеждат безобидни, красиви и дори величествени, но те могат да ни причинят много неудобства, когато навлязат в собствеността ни.
Въпреки, че не ни вредят пряко, те са проблем, когато са близо до населените места, когато гнездят, когато нападат насажденията ни.
Какви са решенията да се отървем от тях?
Съществуват различни методи за борба с птици: различни видове плашила – под формата на човек, хищна птица, балон – око, свтлоотразяващи предмети; уреди – птицегони; метални или пластмасови шипове; мрежи за покриване на овощни дървета или други култури и тн.
Птицегони – електронни устройства против птици
Птиците са важни за природата, те са важни за богатството и стабилността на екосистемата в България. Затова и трябва да бъдат пазени и отблъсквани само с хуманни методи, които не ги нараняват.

Съществуват няколко вида електронни устройства против птици – т нар. птицегони, с които можем да отблъснем птиците:
- Звукови електронни устройства – Уреди, с един или повече говорителя, които излъчват звукови сигнали. Тези птицегони са ефективни срещу повечето птици – врабчета, врани, свраки, косове, пчелояди, скорци и др.
- Ултразвукови електронни устройства против вредни птици – Апарати, които излъчват ултразвук, със специална честота, която не се чува от човека, но е неприятна за птиците. Тези уреди са ефикасни най-вече срещу лястовици, гларуси и чайки. Съществуват и специални птицегони срещу гълъби, дори и прилепи (въпреки, че последните не са птици, а бозайници).
- Уреди, които пръскат вода против птиците – Тези птицегони имат датчик за движение, който активира водата и по този начин защитава охраняемата площ.
- Електронни апарати против птици - птицегони, които излъчват LED светлина, в комбинация с вода под налягане
- Комбинирани електронни устройства – Птицегони, с вградени или външни говорители, които работят с „нормален звук“, ултразвук, а определени модели излъчват и светлина. Отблъскват ефективно птиците, включително и гълъбите.
Птицегоните – как работят?
Независимо дали става дума за апаратите с ултразвук или тези със звукова аларама, всички птицегони са направени, за да плашат птиците и по този начин да ги прогонват от собствеността ни.
Птицегоните не нараняват птиците, те са безвредни за хората, домашните животни и не оказват никакво влияние на околната среда.
Звуковите електронни устройства против птици излъчват предупредителни сигнали – от хищни птици, каквито са ястребите, соколите, кукумявките; кучешки лай; звуци на подплашено ято. Някои птицегони имат и записан звук на изстерли на пушка. Гърмежите стряскат птиците, които имат намерение да кацнат в собствеността ни.
Ултразвуковите птицегони излъчват звук с честота между 16 и 40 kHz. Този високочестотен звук не се долавя от човешкото ухо, но той обезсърчава, обърква и сплашва лястовици, чайки, гларуси, дори и гълъбите, без да им вреди.
Какви звуци използват електронните устройства - птицегони?
Независимо от модела, звуковите уреди срещу птици работят на принципа на аларма. Птицегоните възпроизвеждат силни звуци, които ефективно отблъскват птиците от охраняваната площ. Крясък на граблива птица – ястреб или орел със сигурност ще изплаши пойните птички. Някои птичи призиви – какъвто е сигналът на подплашено птиче ято, гарантирано ще накара птиците да се страхуват и да не доближават градината Ви. Кучешкият лай също действа срещу птиците – вредители. Едни от най-ефикасните птицегони имат записани и гърмеж на пушка.
Ултразвуковите птицегони също излъчват звуци, но те са недоловими за човешкото ухо. Честотите на тези електронни апарати апарати са насочени против определени видове животни и птици. Птицегоните, които излъчват ултразвук стресират лястовиците, птиците край морето – каквито са чайките и гларусите, а определени апарати са ефективни и срещу гълъби.
Привикват ли вредните птици към звуците на птицегона?
Не, птиците не могат да привикнат, въпреки че са умни и много упорити. Записаните на електронните птицегони звуци се сменят непрекъснато, за да не могат вредителите да свикнат с тях. При някои апарати е възможен избор само на тези звуци, които със сигурност знаем, че ще бъдат ефективни против птиците. Ултразвуковите птицегони сменят постоянно честотата си, а апаратите, с комбинация от звук, ултразвук и светлина или водна струя и светлина (LED) редуват режимите си и предотвратяват приспособяването на птиците.
Колко птицегона са ни необходими?
Най-често едно електронно устройство против вредни птици е достатъчно.
Звуковите птицегони са предназначени да охраняват градини, овощни насаждения, лозя и др. Площта, която техните аларами ефективно пазят, варира. Нашите птицегони са предназванчени както за малки, така и за по-големи площи – до 33 декара. Разбира се, звукът на всяко устройство се регулира – по този начин можете да предпазите насажденията си и без да притеснявате съседите със силен шум. Колкото по-силен е звукът на птицегона, толкова по-голяма е охраняемата площ.
Ултразвуковите уреди против тици покриват по-малка площ. Обикновено се използват за защита на къщи – под стряхата, където лястовиците гнездят или на терасата, където гълъбите са чести посетители. Ултразвукът не преминава през прегради и за да бъдат наистина ефективни птицегоните трябва да бъдат поставени правилно.
Попитайте къде да разположите избраното от Вас електронно устройство против птици!
Птицегоните постоянно ли работят?
Не, повечето птици не са активни през нощта. Именно поради това и птицегоните, когато са включени на автоматичен режим, се изключват вечер. Повечето електронните устройства срещу птици имат и вграден датчик за движение – можете да ги настроите да се активират само когато датчикът засече движение. Така птицегонът няма да пречи на Вашите съседи, излъчвайки звук постоянно.
Птицегоните се настройват лесно - поинтересувайте се как работи избраният от Вас!
Птицегоните могат ли да се поставят на открито?

Да, разбира се. Почти всички електронни устройства против птици - птицегони са проектирани да бъдат устойчиви на атмосферни влияния и са предназначени за ползване на открито. За да бъдат захранени обаче трябва електрическа енергия. Алтернатива на включването в контакт, е свързването на птицегоните към акумулатор.
Попитайте за начините на захрванване на избраното от Вас устройство!
Какви са предимствата на птицегона?
Електронните уреди против птици се поставят много лесно и започват да работят веднага след включването си.
Птицегонът е отличен избор за бърз резултат с минимум усилие.
Устройствата против птици защитават зони, в които не е подходящо да се използват плашила или други средства за борба с птици.
Птицегоните могат да бъдат програмирани да излъчват ултразвук или звук само в определни часове от денонощието, когато птиците са активни. По този начин птиците не привикват с тях.
Апаратите срещу вредни птици имат дълъг живот и гаранция, не изискват почти никаква поддръжка.
Просто трябва да свържете и пуснете птицегона, за да се убедите в ефективността му, която трае с години.
Уредите - птицегони за борба с птици са хуманни и не вредят на околната среда.
Без мръсотия, без химикали, без капани! Птицегоните защитават дори и откритите площи, на които няма електричество. Повечето модели птицегони могат да се захранват алетрнативно от акумулатор, а други – със соларен панел.
Имам подобен птицегон, но птиците не му обръщат никакво внимание.
Важно е да знаем с какви птици си имаме работа и кой уред е ефективен в борбата с тях.
Врабчетата, например, са ужасно плашливи, такива са и повечето дребни птички. Те се стряскат от присъствието на хора, от гласовете ни, от крясъците на грабливи птици, каквито са записани на птицегоните. Кълвачите най-ефективно прогонваме с плашила и светлоотразяващи ленти. Гълъбите обаче са изключително нахални, привикнали са с шумовете в града и звуковите аларми на електронните устройства против птици (птицегони) рядко ги плашат. За да не цапат мазилката лястовиците, когато разнасят кал и слама, правейки гнездатата си, трябва да знаем къде точно и какъв птицегон да използваме.
Птицегонът не Ви се вижда най-доброто решение?
Ето още няколко неща, които да знаете за птиците:
- Поведението на птиците е различно според техния вид.
- Птиците оцеляват дълго без храна.
- Звуците на птицегоните са записани така, че птиците да не привкват към тях.
- Обикновенно пернатите следват едни и същи маршрути в търсене на храна.
- Птиците пият вода, след като се нахранят.
- Ако използвате капан, а не птицегон, хващайки една птица, ще привлечете бързо други в капана.
- Птиците може да Ви отърват от някои вредни насекоми в лозето, но само качествен птицегон ще спаси реколтата Ви.
- Птиците, които пробват гроздето Ви, ще доведат още птици.
- Колкото по-ранен е сортът на Вашето грозде, толкова по-привлекателно е то за птиците.
- Някои птицегони покриват площ до 33 декара.
- Всички птици се плашат от шума на птицегоните.
Все още не може да решите дали инвестицията в птицегон си заслужава?
Електронните уреди срещу птици са метод, който трайно ще реши Вашия проблем. При нас ще откриете голямо разнообразие от птицегони и други средства за борба с вредителите. Свържете се с нас и нека заедно да изберем най-подходящото устройство.
Птицегоните имат 24 месеца гаранция, а ние Ви предлагаме и тестов период за избрани електронни уреди.
Обадете ни се и попитайте за условията, от които можете да се възползвате, поръчвайки птицегон от нас!