За гонене на врабчета нашите клиенти се доверяват най-често на отблъскващи ултразвукови устройства и плашила макети на хищни птици – ястреб, бухал, гарван. Поставянето на мрежи или шипове на местата, на които врабчетата кацат, ще ги отблъсне и ще защити собствеността ви. Бляскавите предмети като холограмните ленти също обезпокояват врабчетата и служат ефективно за гоненето им от навеси, тераси, стрехи и др.
Защо врабчетата създават проблеми?
Te са многобройни и шумни, а фактът, че се адаптират лесно в различни среди, създава доста трудности при тяхното гонене. Замърсяват с изпражненията си, а също така могат да повредят собствеността ни (мазилки на сгради, парапети, автомобили и др.), тъй като в екскрементите им се съдържа киселина. Врабчетата, освен агресивни, са и преносители на болести и паразити. Те се хранят както с фуражи, така и с узрели плодове, което води до проблеми и загуби в селското стопанство и щети върху овошките.
Превантивни мерки, които трябва да предприемете
За борба с врабчета има няколко основни принципа, които трябва да спазвате: елиминирайте източниците им на храна като царевични зърна, овес, пшеница, остатъци от хляб, семена и др. Ограничете възможностите им за водопой и най-вече намалете местата, на които биха могли да кацат за отдих или гнездене.
Намалете възможността за подслон
Дръжте вратите на гаража затворени, за не се настанят врабчетата вътре. Използвайте хуманни методи за гонене на врабчета като ултразвукови уреди в беседките и под навесите, монтирайте апарати и в градината и под стрехите на къщата. Ограничаването на местата за гнездене чрез висящи ленти или шипове, ще принуди пернатите да търсят нов подслон.
Поддържайте чиста среда без боклуци и храсти
Премахвайте всички хранителни остатъци, съхранявайте добре храната за домашните любимци, не складирайте фураж и зърно на открито. Затваряйте плътно кофите за боклук и поддържайте растителността в двора. Храстите са предпочитани от врабците за почивка, затова премахнете тези растителни видове от градината.
Хуманни методи за прогонването им
1.Птицегони
Това са устройства, които издават ултразвукови или аудио сигнали, предназначени за гонене на врабчетата и други пер. Звуците, често са недоловими от човешкото ухо, но се възприемат добре от врабчетата като ги плашат и отблъскват, без да ги нараняват. Някои модели използват и светлинни ефекти като мигаща LED светлина, която служи за ефективно гонене на пернатите от овощни градини, дворове, тераси и др.
2. Шипове за гонене на птици
Шиповете за гонене на птици са метални или пластмасови ленти с остри върхове, които възпрепятстват кацането. Предназначени са за употреба на открито и са изработени от устойчиви на дъжд и слънце материали. Монтират се на первази, покриви, улуци и други повърхности. Шиповете правят мястото неудобно за кацане, без да нараняват животните. Представляват достъпно средство с гарантиран ефект и са предпочитани за големи пространства като покриви, стрехи на къщи и сгради с културна значимост.
3. Холограмни ленти
Oтразяват светлината и създават отблясъци. Това плаши и дезориентира птиците, като ги кара да избягват защитената зона. Лентите шумолят при движението на вятъра, допълнително увеличавайки ефекта на изгонване. Те са лесни за инсталиране и не вредят на врабчетата.
4. Плашила
За гонене на врабчета се използват както макети на човек – т. нар. бостанско плашило, но и модели на хищни птици (сокол, ястреб, бухал), а също и балони с холограмни лепенки – най-често очи. Те са предназначени да уплашат птиците и да ги държат далеч от охраняваната зона. Съвременни версии включват движими части или светлинни и звукови ефекти за по-голяма ефективност.
5. Препарати
Препаратите срещу птици обикновено се прилагат като спрейове или гелове на места, където врабчетата често кацат. Те съдържат активни съставки, които правят лепкав филм, който служи за гонене на врабчета и ограничаване на местата им за свиване на гнезда. За ефективност е важно редовно да се обновяват или нанасят отново, особено след дъжд. Винаги следвайте инструкциите на производителя за безопасно и правилно използване.
Допитайте се до консултантите от Ню Фреш, ако се колебаете в избора си на продукти за гонене на врабчета.
Коментар