Насажденията в градината се нуждаят от светлина и вода, за да пораснат, разцъфтят и да дадат плодове. Най-често растенията успяват и сами да си набавят слънчева светлина и необходимите хранителни вещества от почвата, а на градинарите остават грижите за поливане и предпазване. На помощ тук идват препаратите за растителна защита. Тяхната цел е да помогнат за нормалното развитие на насажденията, да ги защитят от болести и насекоми, както и да гарантират за здрава и вкусна реколта.
Как да защитите растенията във вашата градина?
Необходимо е да следвате няколко стъпки, за да защитите растенията във вашите дворове и градина.
- Правилно определяне на вредителя или патогенния организъм, който напада растенията, за да ги третирате.
- Избор на подходящ химикал, с който ще обработвате насажденията.
- Съобразяване на точната концентрация на веществото и разхода на работен разтвор, който ще ви бъде нужен.
В нашия онлайн магазин Ню фреш сме подбрали богата селекция от марки препарати за защита на растенията както на български, така и на чуждестранни производители. Всички продукти са произведени от лидери в химическия и селскостопанския сектор и са доказано ефективни.
Изберете правилните препарати за растителна защита
В зависимост от своето предназначение, продуктите биват:
- Хербициди – химически вещества, предназначени за унищожаване на едногодишни и многогодишни житни и широколистни плевели – балур, поветица, паламида, троскот, пирей, вълча ябълка, бъз, коприва и др. Могат да се прилагат в обработката на лозя, овощни дървета и зеленчукови насаждения, цветя, свободни площи (стърнища, канали и др.);
- Фунгициди – химикали, използвани за потискане и предотвратяване на болестите, причинени от различни гъбички и бактерии. Имат профилактично и лечебно действие. Използват се при отглеждането на грозде, плодове и зеленчуци, житни култури (напр. за контрол на маната по лозята, краставиците, доматите, картофите и т.н.);
- Инсектициди – химически вещества, насочени към унищожаване на насекоми по растенията като листни въшки, различни видове бръмбари, молци, червеи, акари и др. С тяхна помощ се обработват против буболечки пъпеши, домати, грозде, овошки и много други.
Освен посочените препарати, в градината се използват и продукти срещу голи и градински охлюви, подобрители под формата на лепила, с които се третират листата на растенията и подобряват абсорбацията на химикалите, както и торове и почвени подобрители. Всички съвременни препарати имат карантинен период, но се разлагат бързо в почвата, което ги прави токсични само за вредителя, срещу който са насочени.
Как се използват препаратите за растителна защита?
Продуктите за предпазване на насажденията се предлагат под формата на течна суспензия или микрогранули, различават се по грамаж на опаковката и цени. Съществуват различни начини на прилагане на препаратите, в зависимост от размера и вида на насажденията, които трябва да се защитят, а при избор на препарат, водещ е проблемът, който трябва да бъде разрешен.
Всички препарати за растителна защита са продукт на са сложна химическа формула, следователно, независимо от предназначението или вида им, те трябва да се използват в съответствие с инструкциите на опаковката. Особено важно е да се съблюдава препоръчителната норма, честота на пръскане и карантинния срок, за да се сведе до минимум рискът от отрицателно въздействие върху културите.
Свържете се с консултантите ни, при необходимост от консултация за предпазване на растенията или уреди за борба с вредители в градината. Продуктите ни имат всички нужни сертификати и отговарят на европейските изисквания. Правилният избор на средства за контрол вредителите ви гарантира силни и здрави растения и реколта с отлично качество и вкус.