Въпреки че проблемите с лисици не са много разпространени у нас, се случва към екипа на Ню Фреш да се обърнат клиенти, които искат да спрат хищниците да влизат в дворовете им. Нека видим защо лисиците са опасни и какви мерки да предприемете при гоненето им.
Какви щети могат да нанесат лисиците?
Бидейки всеядни животни, те се привличат от всеки потенциален източник на храна. Те не са опасни за хората, рядко биха нападнали, но са стряскащи и неприятни. Създават големи главоболия на стопаните, ровейки в контейнерите с отпадъци и разхвърляйки боклук из двора.
Понякога се случва да нападат и отмъкват домашни птици. Тревните площи и насажденията в градината също могат да пострадат – вредните животни унищожават растенията, когато копаят в търсене на безгръбначни в почвата или докато заравят убита плячка и т.н. Друго често срещано оплакване, свързано с рижавите четириноги, е начинът, по който те крещят през нощта по време на размножителния си период – между декември и февруари.
Гоненето на лисици е лесно, когато знаете кои са източниците им на храна, които ги привличат в имота Ви.
С какво се хранят?
- Лисиците могат да бъдат привлечени в дома Ви от разлагащия се отпадък в компоста, храната на кучето или котката, хранителните отпадъци в кофите, плодове, зеленчуци и др. Премахването им от двора незабавно ще го направи по-малко привлекателен.
- Използвайте бараки и мазето, за да съхранявате храната на домашните си любимци и селскостопански животни.
- Осигурете си контейнери, с капаци, които се затварят плътно и изхвърляйте отпадъците единствено в тях.
- Използвайте отрови за унищожаване на гризачи, за да се сигурни, че няма зараза в собствеността Ви. Мишките и плъховете също са чудесна плячка за хищните животни.
- Дивите лисици нападат и кокошарниците. През студените месеци, те слизат от планините и навлизат в селата и дворните постройки, отмъквайки кокошки и пилета.
- Дори домашните кучета пазачи не представляват пречка за тях.
- Стопаните могат да попречат на вредителите да построят гнездо или да се върнат да откраднат пилета, като ги изплашат с различни репеленти или имат професионален капан и ги отстранят от района. По-долу представяме най-добрите начини за гонене на лисици.
Как да прогоните лисиците?
Нека ви запознаем с някои от методите за прогонване на лисици.
- Капани
Ако знаете кои са пътищата, използвани от хищниците, за да влязат във двора Ви, може да ги направите по-малко привлекателни. Монтирането на безопасни шипове върху первази, огради и покриви ще направи тези зони неудобни за преминаване. Разполагането на хуманни капани за залавяне на хищници ще свърши чудесна работа, ако все пак те проникнат в двора.
- Ултразвукови уреди
Ултразвуковите уреди за гонене на вредители, задействани от датчик за движение, са добри не само за възпиране на кучета и котки, но и за гонене на лисици. Те водят предимно нощен начин на живот и често се стряскат и бягат, ако внезапно чуят силен, смущаващ звук. В комбинация с ярка светлина, ултразвукът може да бъде много ефективен и напълно безопасен начин за гонене на вредителите. Уредите на NewFresh.org са доказано работещи, тъй като са изпитани във Великобритания, където проблемът с дребните рижави хищници е често срещан.
- Репеленти за отблъскване
Лисиците не обичат силни аромати като оцет и пипер. Известно е също, че лютите чушки и чесънът ги отблъскват. Може да използвате домашни спрейове за гонене и да третирате с тях зоните, през които хищниците навлизат в двора. Поставянето на купи с бял оцет около градината, на места, посещавани от лисици, също може да бъде ефективно. Използвайте готови репеленти за гонене на хищни животни за максимален ефект.
Лисиците могат да навредят на двора и да са опасни за домашните птици и любимци. Ако подозирате, че дребните хищници влизат в имота Ви, важно е да предприеме стъпки, за да предотвратите завръщането им и потенциалното им установяване. Използвайте спрейове за гонене на лисици в комбинация с ултразвукови устройства за ефективна защита. Свържете се с екипа на Ню Фреш на тел. 0896660843 за безплатна консултация при проблеми с вредители.
Коментар