
Банята е помещението в дома, където се събират най-много бактерии, вируси и микроби. Поддържането на хигиена в банята има не само естетическо преимущество, но и спира разпространението на болестотворните организми. Плочките са изложени на отлагания поради влагата и парата от топлата вода, по ваната и мивката често се натрупва сапунена пяна, а огледалото се зацапва от капки вода, пръски от паста за зъби или лак за коса…
Предлагаме Ви кратки насоки при почистване на банята в дома, с които лесно ще отстраните мръсотиите и ще си гарантирате отлична хигиена.
Подготовка за почистване: какво ви е необходимо?
За да улесните работата си, подгответе банята. Сложете хавлиените кърпи за пране, премахнете ненужните вещи и детски играчки, които пречат и биха затруднили почистването. Проверете и изхвърлете празните опаковки от шампоан или старата си четка за зъби, заредете диспенсърите за сапун и т.н. Ако държите в банята кош за пране или други обемни предмети като леген или детска вана, преместете ги, за да може да почистите навсякъде старателно. Пригответе нужните аксесоари и препарати.
Почистващи препарати за баня
Разнообразието от почистващи средства е голямо, но нека видим кои от тях са ни наистина нужни за идеално почистване на банята.
- Преперат против мухъл: полезен е, както подсказва името му, за почистване на мухъл както от тавана, ъглите, така и от други повърхности в банята.
- Решения против варовик за вани и мивки: тъй като обзавеждането за баня може да бъде засегнато от следи от вода, варовик и ръжда, трябва да изберем специални почистващи продукти, които ефективно премахват натрупаните остатъци.
- Препарат за плочки: плочките и гранитогресът в банята са много по-податливи на варовик, вода и мухъл, отколкото тези в кухнята. Затова поне веднъж седмично подовите плочки и стенните плочки трябва да се почистват старателно.
- Спрей за стъкла: важно е да премахнем пръските от огледалата, душ кабината и паравана, тъй като там се задържат микроби, а и видът им е неприятен.
- Дезинфектант за тоалетна: премахва болестотворните организми и внася свеж аромат в помещението.
Ръкавици, кърпи и други
Освен да осигурите добра вентилация на помещението, препоръчително е да носите ръкавици по време на почистването. С тях ще предпазите ръцете си от изсушаващите съставки, които се откриват в някои средства за почистване. Ако нямате прозорец в банята, ползвайте и маска за лице, за да ограничите вдишването на изпарения. Подгответе чисти кърпи – микрофибърни за забърсване на прах, както и памучни за изтриване на санитарията и подсушаване. Моп и кофа с чиста вода са задължителни при почистване на пода.
Стъпка по стъпка: как да почистите банята бързо и ефективно?
Както има трикове, които помагат при приготвянето на храна, така има и определени стъпки, които да следвате, за да изчистите банята бързо и ефективно. Ето на какво да обърнете внимание:
Почистване на огледала и стъклени повърхности
Огледалата в банята се почистват лесно със специален препарат за прозорци или с разтвор от вода и лимон, оцет или сода бикарбонат. Ако предпочитате почистване с пенещи препарати, когато приключите, изплакнете обилно и забършете добре с памучен парцал. Специализираните препарати имат предимство пред домашните хитрини – придават блясък и не задържат мръсотии и прах.
Почистване на душ кабината и ваната
Нужно е да почистите сапунената пяна от ваната и душа. За целта може да използвате препарат за санитария или разтвор на оцет и вода. Така лесно ще премахнете отлаганията и бактериите. Преди да нанесете препаратите, пуснете гореща вода, за да омекоти отлаганията. След почистване, отново изплакнете обилно с гореща вода. Обърнете внимание на душ кабината и почистете фугите и ъглите с препарат против мухъл. Не забравяйте да прегледате гумените уплътнения и при необходимост отстранете натрупаната мръсотия.
Ефективно почистване на мивката и смесителите
Следващата стъпка е да почистите варовиковите отлагания и други остатъци от мивката и смесителите. Използвайте малка четка и препарат. Можете дори да почиствате в цепнатините с клечки за зъби, но се уверете, че са меки, за да не надраскат повърхността. В борбата с варовика ви помагат както оцетът, така и специалните препарати. За да елиминирате бактериите, третирайте с продукти на хлорна или алкохолна основа.
Тоалетната чиния – бързо и хигиенично почистване
Другите обекти в банята се почистват лесно, но на тоалетната чиния трябва да обърнете особено голямо внимание. Това е мястото, където се събират най-много бактерии, микроби, натрупват се остатъци и мръсотия, както и твърда вода. Тъй като е препоръчително да използвате силни дезинфектанти, трябва да сложите ръкавици, след което можете да започнете да дезинфекцирате тоалетната, като напръскате върху и под ръбовете на чинията. След като сте измили външността и капака, е време да изтъркате много добре зоната под ръбовете и да пуснете водата няколко пъти, за да я изплакнете обилно. При необходимост, третирайте с препарат за отпушване на канала. Накрая облейте с дезинфектант, изчакайте 10-ина минути и изплакнете. Поставете нов ароматизатор.
Плочки и фуги – справяне с мухъл и варовик
По плочките за баня могат да се скрият следи от мухъл, варовик или твърда вода. Тези петна се отразяват естетически на плочката в дългосрочен план. За да изглеждат плочките като нови, без следи от варовик и мухъл, използвайте специализирани средства. Те са достатъчно силни, за да разтворят и най-твърдите отлагания, оставяйки фугите и стените чисти и блестящи. Третирайте с препаратите веднъж в месеца, като ги разнесете с малка четка върху замърсените зони. Оставете да подействат и след това изплакнете обилно. Почистете също стените и пода, след което отново изплакнете. Банята ще заблести!
Подове и канали за оттичане
След като сте отстранили замърсяванията от всички обекти в банята, ред е на пода и сифона. Ако водата не може да се оттича правилно, тя застоява в канала, където се развиват бактерии, отговорни за неприятните миризми в помещението. Използвайте прах или течен гел за отпушване на канали, оставете да престои спрямо инструкциите на производителя и изплакнете обилно с вода. Плочките или мозайката на пода третирайте с почистващи препарати и моп.
Съвети за поддържане на банята чиста за по-дълго време
- За да не отидат усилията ви нахалост и за да запазите чистотата в банята, не забравяйте следното:
- Осигурете добра вентилация – заложете на добър вентилатор и проветрявайте, като държите вратата отворена, така ще предотвратите задържането на влага и образуването на мухъл;
- След всяко къпане, подсушавайте с парцал пода и плочките;
- Забърсвайте със суха кърпа огледалата, за да не се образуват петна;
- Почиствайте ежедневно тоалетната и мивката с дезинфектант;
- Организирайте принадлежностите си в кутии и ги приберете, за да бъде помещението по-подредено;
- Сменяйте редовно кърпите за ръце и тяло;
- Използвайте ароматизатор, при нужда и обезмирисител, за да ухае банята приятно.
Коментар